A torokfájás okai

Vírusos fertőzések, mint a nátha és az influenza

A legtöbb torokfájást vírusos fertőzések okozzák, mint például a nátha vagy az influenza.1 Ezek a betegségek gyakran járnak torokfájással, mivel a vírusok megtámadják a torok nyálkahártyáját, gyulladást és irritációt okozva. A torokfájás elmulasztása 1 nap alatt általában csak enyhe meghűlés, nátha esetén lehetséges. Influenza vagy más makacsabb, vírusos fertőzés esetén viszont több időre lesz szükség, hogy a fájdalom csillapodjon.

COVID-19

Az új koronavírus, a COVID-19, szintén okozhat torokfájást. Ez a tünet gyakran a betegség korai jelei között szerepel, és kísérheti láz, köhögés és fáradtság.

Bakteriális fertőzések

A bakteriális torokgyulladás egyik leggyakoribb oka a Streptococcus baktérium2. Ez súlyosabb tünetekkel is járhat, mint a vírusos fertőzések, és gyakran antibiotikumos kezelést igényel. Felléphet erős torokfájás, és nyelési nehézség is jelentkezhet. A megfelelő gyógyszerek adagolását a háziorvos vagy fül-orr-gégész szakorvos írja fel receptre.

Egyéb okok

  • Az allergiás reakciók, például a pollen vagy a poratka allergia, szintén okozhatnak torokfájást. Ilyenkor a torok irritációja gyakran orrfolyással és könnyezéssel jár együtt.3
  • A száraz levegő, különösen a téli hónapokban, kiszáríthatja a torok nyálkahártyáját, ami fájdalomhoz és irritációhoz vezethet.

A torokfájás tünetei

A leggyakoribb tünet a torokban érzett fájdalom és irritáció. Ez lehet enyhe vagy súlyos, és kísérheti rekedtség, kaparó érzés vagy égő fájdalom. A torokfájás nyelési nehézségekkel is együtt járhat. A nyelés fájdalmas lehet, és gyakran nehezíti az étkezést, ivást.4 A mandulák duzzanata és gyulladása szintén gyakori ilyenkor, különösen bakteriális fertőzések esetén, ami láthatóvá válhat a torok hátsó részében.

Mikor kell a torokfájásra gyógyszer?

Fontos tudni, mikor kell orvosi segítséget kérni a torokfájás ellen. Ha a torokfájás több mint 3 napja, súlyos vagy erősödő fájdalommal jár, illetve magas láz, kiütés vagy nehéz légzés kíséri, mindenképpen forduljunk orvoshoz, aki szükség esetén összeállítja a megfelelő gyógyszeres kezelést.

Egyszerű megfázás esetén alkalmazott módszerek

Amikor elkezd kaparni a torkunk, és felmerül kérdés, hogy mit tegyek az enyhe torokfájás ellen, akkor általában eszünkbe jut a méz és a citrom, mint házi gyógymód. A méz bevonja és megnyugtatja a torkot, míg a citrom antiszeptikus tulajdonságokkal rendelkezik. Bizonyos gyógynövényes teák, mint a kamilla, zsálya vagy a lándzsás útifű tea gyulladáscsökkentő és nyugtató hatásúak lehetnek. Ezek a teák segíthetnek csökkenteni a torokfájást.5

A megfelelő pihenés és a bőséges folyadékfogyasztás elengedhetetlen a gyors felépüléshez. A kellő hidratáltság segít fenntartani a nyálkahártyák egészségét.

Recept nélkül is kapható láz- és fájdalomcsillapító készítmények is alkalmazhatóak torokfájásra. Az Algopyrin 500 mg tabletta vagy az Algopyrin Neo 500 mg filmtabletta hatóanyaga a metamizol-nátrium, amely egy erős fájdalom- és lázcsillapító vegyület. Amennyiben a tünetek 3 napon belül nem enyhülnek vagy éppen súlyosbodnak, orvoshoz kell fordulni.

Miért az Algopyrin: Profi megoldás fájdalomcsillapításra.

Az Algopyrin már generációk óta a láz- és fájdalomcsillapítás bevált eszköze, a magyar házipatikák állandó, megkerülhetetlen része*

Algopyrin 500 mg 30 db
TOVÁBB A TERMÉKRE

Életmódbeli változtatások a torokfájás megelőzésére

Mint minden megbetegedés esetében, a torokfájásnál is érdemes a megelőzésre hangsúlyt fektetni. Ehhez pedig érdemes az életmódunkat felülvizsgálni és szükség esetén változtatni.

A rendszeres kézmosás tiszta vízzel segít megelőzni a fertőzések terjedését. Használjunk szappant és vizet, vagy alkoholos kézfertőtlenítőt, különösen étkezés előtt és után, valamint köhögés vagy tüsszentés után.

A dohányzás irritálja a torok nyálkahártyáját, és így növeli a torokfájás kockázatát. A dohányzás mellőzése segíthet csökkenteni a torokfájás előfordulását és javítja az általános egészséget.

A párásítók használata segíthet fenntartani a levegő megfelelő páratartalmát, különösen télen. A párásított levegő megakadályozza a torok nyálkahártyájának kiszáradását és csökkenti a fájdalom kockázatát.

A torokfájás kellemetlen, de gyakori probléma, amely számos okból jelentkezhet. A megfelelő gyógymódokkal, fájdalomcsillapítóval, és szükség esetén, orvos által torokfájás ellen felírt gyógyszeres kezelésekkel enyhíthetjük a tüneteket és gyorsíthatjuk a felépülést. Fontos, hogy figyeljünk a tüneteinkre, és szükség esetén forduljunk orvoshoz.

Az Algopyrin jó torokfájásra?

Az Algopyrin egy népszerű fájdalomcsillapító és lázcsillapító gyógyszer Magyarországon6, amely hatóanyaga a metamizol-nátrium. Bár az Algopyrin hatékony lehet a torokfájás okozta általános fájdalom enyhítésére, fontos megérteni, hogyan és mikor érdemes alkalmazni.

Hogyan használjuk az Algopyrint torokfájás esetén?

Mindig a betegtájékoztatóban leírt adagolási útmutató alapján, krónikus torokfájás esetén pedig az az orvos utasításai szerint! Az Algopyrin 500 mg tabletta adagja felnőtteknek egy vagy két tabletta, naponta legfeljebb négyszer alkalmazva. A fájdalom és láz megszüntetésére a lehető legalacsonyabb adagolást kell alkalmazni.

*IQVIA Pharmatrend Sell-out adatok alapján 2022. január-december időszakban az Algopyrin a legtöbbet eladott fájdalomcsillapító készítmény doboz és értékbeni forgalom alapján (OTC piacon)

Sanofi logo

OPELLA HEALTHCARE COMMERCIAL KFT.
1138 Budapest, Váci út 133. „E” épület, 3. emelet - Telefon: (+36 1) 505 0050
Gyógyszer- és egyéb termékinformáció: (+36 1) 505 0055 - Web: www.sanofi.hu
MAT-HU-2400686 (2024.07.17)

Az Algopyrin tabletta és az Algopyrin Neo filmtabletta metamizol-nátrium tartalmú, vény nélkül kapható gyógyszerek.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!