Mi az alhasi fájdalom?

Az alhasi fájdalom a köldök alatti területen jelentkező fájdalom, amely lehet enyhe vagy súlyos, éles, szúró vagy tompa, állandó és időszakos.
Akut fájdalomról beszélünk, ha hirtelen jelentkezik és rövid ideig tart, ellenben a krónikus fájdalom, hosszabb időn keresztül fennáll vagy rendszeresen visszatér.

Az alhasi fájdalom gyakori okai

A nők esetében az alhasi fájdalom gyakran nőgyógyászati problémákra vezethető vissza, mint például menstruációs görcsök. A férfiak alhasi fájdalma leggyakrabban urológiai eredetű, például prosztatagyulladás vagy húgyúti fertőzések miatt jelentkezik. Ezeken felül izom- és ízületi fájdalmak is lehetnek az alhasi fájdalom okai. Néha az alhasi izmok vagy ízületek sérülése vagy túlterhelése miatt alakul ki.

Menstruációs fájdalom

A menstruációs görcsök sok nő számára jelentenek havonta visszatérő problémát. A menstruációs fájdalom (dysmenorrhea) leggyakrabban a méh összehúzódásai miatt jelentkezik, amikor a méh nyálkahártyája leválik és kiürül.1 Ezek az összehúzódások prosztaglandinoknak nevezett vegyületek hatására következnek be.2 A menstruációs fájdalmak gyakran társulnak egyéb tünetekkel, mint például hányinger, puffadás, fáradtság vagy fejfájás.3  Az alhasi fájdalom intenzitása általában enyhe vagy közepes erősségű, amely néhány órától néhány napig tarthat. Általában a menstruáció első napjaiban a legerősebb, mint a vérzés, majd fokozatosan enyhül. Jellemzően az alhasi területen jelentkezik, de kisugározhat a hátba és a combokba is.
Vény nélkül kapható fájdalomcsillapító, mint az Algopyrin 500 mg tabletta vagy az Algopyrin Neo 500 mg filmtabletta segíthet a menstruációs fájdalom enyhítésében.

Miért az Algopyrin: Profi megoldás fájdalomcsillapításra.

Az Algopyrin már generációk óta a láz- és fájdalomcsillapítás bevált eszköze, a magyar házipatikák állandó, megkerülhetetlen része*

Algopyrin 500 mg 30 db
TOVÁBB A TERMÉKRE

A fájdalomcsillapítás mellett ezeken a nehezebb napokon érdemes hölgyeknek a pihenésre koncentrálni, és néhány relaxációs gyakorlattal lazítani. Ha a fájdalom nagyon erős, tartós vagy szokatlan tünetekkel társul, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni a pontos diagnózis és megfelelő kezelés érdekében.4

Endometriózis

Az endometriózis olyan állapot, amelyben a méh belső nyálkahártyájához (endometrium) hasonló szövet a méhen kívül helyezkedik el.5 Leggyakrabban a petefészkeken, a kismedencében, a hólyagon és a belek környékén fordul elő.6 Rendkívül erős vagy elhúzódó menstruációs vérzés és erős, görcsös, alhasi fájdalmak kísérik, amelyek általában a normálisnál súlyosabbak, ugyanakkor a kiterjedt endometriózis is lehet teljesen panaszmentes. Krónikus fájdalom a kismedence területén is jellemzi, amely nemcsak a menstruáció idején jelentkezik.7

Az endometriózis diagnosztizálása gyakran kihívást jelent, mert a tünetek hasonlíthatnak más betegségek tüneteire. A korai diagnózis és a megfelelő kezelés kulcsfontosságú a tünetek enyhítésében és az életminőség javításában.

Endometriózisra utaló tünetek esetén, fontos, hogy minél előbb forduljunk orvoshoz, hogy megkaphassuk a szükséges ellátást és kezelést.

Prosztatagyulladás és húgyúti fertőzések

A prosztata gyulladása, gyakori probléma a férfiak körében, amely fájdalmat okozhat az alhasi területen, és gyakran vizelési problémákkal társul.8 A rendszeres orvosi vizsgálatok lehetővé teszik a prosztatagyulladás korai felismerését és kezelését, mielőtt komolyabb problémává válna. Különösen 50 éves kor felett ajánlott évente prosztata vizsgálatot végezni, amely magában foglalja a rektális digitalis vizsgálatot és a prosztataspecifikus antigén (PSA) tesztet.9

Bár a prosztatagyulladás kezelhető, a megelőzés ezen a téren is sokkal jobb megoldás. A rendszeres testmozgás nemcsak az általános egészséget javítja, hanem a prosztata egészségének megőrzésében is fontos szerepet játszik. Az elhízás növelheti a prosztatagyulladás kockázatát. Az egészséges testsúly fenntartása érdekében fontos a kiegyensúlyozott étrend és a rendszeres testmozgás.

A húgyúti fertőzések a húgyhólyag és a húgycső gyulladását okozzák, ami alhasi fájdalommal járhat, különösen a férfiak esetében, de nőknél is jelentkezhetnek.

Emésztőrendszeri problémák

Irritábilis bél szindróma, rövid nevén az IBS egy krónikus emésztőrendszeri betegség, amely hasi fájdalmat, puffadást és változó székelési szokásokat okoz. Az IBS-t a különböző intoleranciáktól el kell különíteni. Például a laktózintolerancia vagy a gluténérzékenység szintén lehet az alhasi fájdalmak oka, és az egyéb tüneteik is hasonlóak lehetnek.10

A vakbélgyulladás sürgős orvosi beavatkozást igénylő állapot, amely súlyos alhasi fájdalommal jár, és a fájdalma köldöktáji, gyomortáji, majd a jobb alsó hasfél területén jelentkezik.11

Diagnózis és kivizsgálás

Az alhasi fájdalom diagnózisának első lépése a fizikai vizsgálat, amely során az orvos tapintással igyekszik meghatározni a fájdalom forrását. Krónikus fájdalom esetén a képalkotó vizsgálatok, mint például az ultrahang vagy a CT, segítenek a belső szervek állapotának felmérésében. A vér- és vizeletvizsgálatok pedig segíthetnek az alhasi fájdalmat okozó fertőzések vagy gyulladások kimutatásában, de a különböző ételallergiák és ételintoleranciák is feltérképezhetők a különböző laborvizsgálatok útján.12

Mikor kell orvoshoz fordulni?

Sürgősségi orvosi ellátásra van szükség, ha az alhasi fájdalom hirtelen jelentkezik, nagyon erős, vagy más súlyos tünetekkel, például lázzal, hányással, étvágytalansággal és esetleg véres vizelettel vagy széklettel társul. Ha az alhasi fájdalom tartósan fennáll, és nem múlik el pihenés, valamint fájdalomcsillapító bevétele után sem, akkor szintén orvoshoz kell fordulni a pontos diagnózis és megfelelő kezelés érdekében. A háziorvosi konzultációt követően vagy a fájdalom jellegétől és a hozzá társuló tünetektől függően nőgyógyászhoz, urológushoz vagy gasztroenterológushoz érdemes fordulni az alhasi panaszokkal.

Jobb oldali alhasi fájdalom és derékfájás

Amikor orvoshoz fordulunk és a fizikális vizsgálatra kerül sor, akkor nem véletlenül hangzik el a rutin kérdés az orvos szájából, hogy pontosan hol és hogyan fáj? A fájdalom pontos helye és típusa ugyanis sokat elárulhat arról, hogy milyen probléma állhat a háttérben. Most nézzük meg a teljesség igénye nélkül, hogy milyen társtünetekkel jelentkezhetnek többek között az akut, erős alhasi fájdalmak és mire utalhatnak.

A vakbélgyulladás (appendicitis) az egyik gyakori ok, ami a jobb oldali tompa, szúró vagy diffúz alhasi fájdalom hátterében áll. A fájdalom általában a köldök körül kezdődik, majd áthelyeződik a jobb alsó hasfélre, amiről a fentiekben már írtunk. Társulhat lázzal, hányingerrel, hányással és étvágytalansággal.

A vesekő okozta fájdalom gyakran a deréktájon kezdődik, majd átsugárzik az alhasi területre. A fájdalom hirtelen és intenzív lehet, és vér jelenhet meg a vizeletben.13

A húgyúti fertőzések is okozhatnak fájdalmat az alhasi és a deréktájon. Ezzel együtt járhat gyakori és fájdalmas vizelés a gyulladás miatt, valamint zavaros vagy szagos vizelet.

Az epekövek nagy százalékban némák, vagyis nem okoznak panaszokat. Azonban okozhatnak fájdalmat a jobb oldalon, amely sugározhat a hátra és a derékba. A fájdalom általában étkezés után jelentkezik, különösen zsíros ételek fogyasztása után.14

A petefészek ciszta vagy a méhen kívüli terhesség is lehet például a nőknél a rendszeres és erős alhasi fájdalom oka jobb oldalon.15

A fentiekben leírt problémák súlyosak lehetnek és sok esetben akár azonnali orvosi beavatkozást igényelhetnek, ezért nagyon fontos, hogy minden akut módon jelentkező heveny panasz esetén és krónikusan jelentkező fájdalom esetén is forduljon mihamarabb orvoshoz. A derékfájdalom az alhasi fájdalom mellett a testünknek egy olyan jelzése, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni. Minél előbb fordulunk orvoshoz, annál hamarabb megkezdődhet a probléma megfelelő kezelése a gyógyulás érdekében.

Kezelési lehetőségek

A gyógyszeres kezelés magában foglalhatja a különböző fájdalomcsillapítók, gyulladáscsökkentők és antibiotikumok orvos által előírt alkalmazását, többek között a fájdalom okától, intenzitásától és gyakoriságától függően függően. Bizonyos esetekben, például vakbélgyulladás vagy nagyobb ciszták esetén, sebészeti beavatkozásra is szükség lehet.

Nem súlyos esetekben az egészséges étrend, a rendszeres testmozgás és a stressz csökkentése hozzájárulhat az alhasi fájdalom megelőzéséhez és kezeléséhez.

Egészséges életmód

Az egészséges életmód, beleértve a megfelelő táplálkozást, a rendszeres testmozgást és a megfelelő folyadékbevitelt, segíthet megelőzni az alhasi fájdalmat. Ha valamilyen ételre vagy élelmiszer típusra gyanakszunk, akkor érdemes táplálkozási naplót vezetni, ami segíthet kideríteni, hogy mire vagyunk érzékenyek. A rendszeres orvosi vizsgálatokkal lehetőségünk nyílik a potenciális problémák korai felismerésére és kezelésére, megelőzve a súlyosabb állapotok kialakulását.

Az alhasi fájdalom tehát számos okra vezethető vissza, és mind a nők, mind a férfiak esetében előfordulhat. A pontos diagnózis és a megfelelő kezelés érdekében fontos orvoshoz fordulni, különösen, ha a fájdalom súlyos vagy tartós. Az egészséges életmód és a rendszeres szűrővizsgálatok segíthetnek a fájdalmas állapotok megelőzésében és kezelésében.

*IQVIA Pharmatrend Sell-out adatok alapján 2022. január-december időszakban az Algopyrin a legtöbbet eladott fájdalomcsillapító készítmény doboz és értékbeni forgalom alapján (OTC piacon)

Sanofi logo

OPELLA HEALTHCARE COMMERCIAL KFT.
1138 Budapest, Váci út 133. „E” épület, 3. emelet - Telefon: (+36 1) 505 0050
Gyógyszer- és egyéb termékinformáció: (+36 1) 505 0055 - Web: www.sanofi.hu
MAT-HU-2400687 (2024.07.17)

Az Algopyrin tabletta és az Algopyrin Neo filmtabletta metamizol-nátrium tartalmú, vény nélkül kapható gyógyszerek.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!