A műtét utáni fájdalom

Évente több millió műtétet hajtanak végre világszerte a járóbeteg-ellátás keretében végrehajtott rövid műtétektől kezdve egészen a több órás operációkig. Csaknem minden műtét utáni fájdalmat lehet és kell is kezelni.

Akut fájdalom - a műtéti fájdalom mindig akut azaz heveny fájdalom, amelyet minden esetben a szövetkárosodás okoz

Steril gyulladás – a műtéti beavatkozást követően ún, steril gyulladás indul be, ennek csúcsa a 3-4. napra tehető és különösebb teendő nincsen vele. Ha azonban a seb környéke megduzzad, pirossá, fájdalmassá válik, esetleg gennyezni kezd, az a seb elfertőződésére utal. Ilyen tünet lehet még a láz, hidegrázás, rossz közérzet is, ezekben az esetekben feltétlenül menjünk vissza a műtétet végző orvoshoz, mert a műtét utáni seb duzzanat és a belső gyulladt varrat, illetve a varrott seb kezelése az ő hatásköre.

Krónikus fájdalom - ezt követően a fájdalom intenzitása csökken, a sérüléstől függően és bizonyos esetekben krónikus fájdalom alakulhat ki

Gyakori okok

A fájdalom kordában tartásában már az is segíthet, ha a beteg megérti a saját fájdalmának hatásmechanizmusát, azaz tisztában van azzal, hogy mi miért történik. Ugyanakkor minden szerv, szövet másképpen gyógyul, ez függ pl. az anyagcsere helyreállásától, az erek újraképződésétől, a kóros reflexek megszűnésétől.

Metszéssel járó sebészi technikák

Izomgörcs, izomvédekezés

Idegrendszer érzékenysége

Tippek a műtét utáni lábadozás idejére

Az alábbi néhány tanács segíthet abban, hogy könnyebben átvészeljük az operáció utáni időszakot és a műtét után a sebkezelés is helyesen történjen.

Szabályok betartása

Fontos, hogy műtét után a helyes sebkezelés mellett sem szabad terhelni magunkat, nem szabad cipelni, nehogy a belső varratok szétnyíljanak. Attól, hogy a sebünk szépen gyógyul és nem fáj, még egy jó darabig nem érheti víz és szappan. A belső varratok gyógyulási ideje még hosszabb lehet. Ügyelni kell, hogy a seb nehogy elfertőződjön, ezért kell szárazon, tiszta kötéssel lefedve tartani és a környezetét steril fertőtlenítővel tisztítani. A műtéti heg gyulladása esetén pedig kérje kezelőorvosa segítségét!

Fizikai pihenés és torna

A helyes fekvés és ágynyugalom megteremtése különösen fontos a műtét utáni lábadozás időszakában. Még egy laparoszkópos műtét utáni sebgyógyulás után is a hideg és meleg kezelés, a víz alatti torna és a fokozatosan bevezetett gyógytorna mind a fájdalom, panaszok enyhítését és a fizikai erőnlét visszanyerését szolgálja a teljes felépülés érdekében.

Pszichés segítség

A nyugalom megteremtése, valamint a szellemi és testi ellazulás elsajátítása nagyban elősegítheti a műtét utáni gyógyulást. A relaxációs és a helyes légzéstechnika elsajátításához, ha szükséges, érdemes szakember segítségét kérni.

Gyógyszeres fájdalomcsillapítás

A megfelelő műtét utáni fájdalomcsillapító gyógyszerek minimalizálja a szenvedést, javítja a betegek elégedettségét, elősegíti a korai mobilizációt, a napi tevékenységekhez való visszatérést és csökkenti a kórházi tartózkodási időt.

Miért az Algopyrin? Profi megoldás fájdalom- és lázcsillapításra.

Az Algopyrin már generációk óta a láz- és fájdalomcsillapítás bevált eszköze, a magyar házipatikák állandó, megkerülhetetlen része*

Algopyrin 500 mg 30 db
TOVÁBB A TERMÉKRE

A fájdalom gyakori okai

A testünk képes célzottan jelezni ha valahol probléma áll fenn, így a fájdalmak könnyen csoportosíthatóak is. Az alábbi listában összeszedtük a leggyakoribb fájdalmakat és jellemzőiket.

TOVÁBBI OKOK

*IQVIA Pharmatrend Sell-out adatok alapján 2022. január-december időszakban az Algopyrin a legtöbbet eladott fájdalomcsillapító készítmény doboz és értékbeni forgalom alapján (OTC piacon)

OPELLA HEALTHCARE COMMERCIAL KFT.
1138 Budapest, Váci út 133. „E” épület, 3. emelet - Telefon: (+36 1) 505 0050
Gyógyszer- és egyéb termékinformáció: (+36 1) 505 0055 - Web: www.sanofi.hu
MAT-HU-2301146(2023.09.20)

Az Algopyrin tabletta és az Algopyrin Neo filmtabletta metamizol-nátrium tartalmú, vény nélkül kapható gyógyszerek.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!