Az Algopyrin profi megoldás fájdalom- és lázcsillapításra

Az Algopyrin 1933 óta az egyik legnépszerűbb fájdalom- és lázcsillapitó Magyarországon.*

Nyár, napsütés, sátorozás, több napon át tartó buli, jobbnál jobb hazai és külföldi fellépők – a világ bármely pontján ezzel kecsegtetnek a zenei fesztiválok. A kedvenc előadód koncertje után még hajnalig pörögsz a barátaiddal, az újonnan szerzett ismerősökkel pedig napfelkeltéig fejtitek meg a világot. Akkor nem is gondolsz rá, de a következő néhány napban a szervezeted komoly árat követelhet mindezért cserébe.

Hazánkban a legnagyobb magyar fesztiválról elnevezett sziget betegség fejfájással, fáradtsággal, hányingerrel és számos más tünettel nehezítheti meg a bulizást követő napjaidat. Nem törvényszerű ugyanakkor, hogy rosszul légy a fesztiválok időszaka alatt és után, csupán néhány alapvető óvintézkedést érdemes betartanod. Tippjeinket csokorba szedtük az alábbi cikkben: ha elkerülnéd a fesztiválbetegségeket, olvass tovább!

Mi az a fesztiválbetegség?

A fesztiválbetegség egy változatos és összetett tünetegyütteshez alkotott fantázianév, tehát a valóságban nem egy konkrét baktérium vagy vírus által okozott egészségügyi problémáról1,2 van szó. Azonban ez nem érvényteleníti azt az érzést, amivel a nem megfelelően felkészült résztvevők a fesztivál3 utáni napokban szembesülnek.

A sziget betegség leggyakoribb tünetei

Többről van szó, mint egy kellemetlen másnaposságról. Nézzük a leggyakoribb tüneteket:

  • Köhögés
  • Levertség
  • Fáradtság
  • Hányinger
  • Hasmenés
  • Koncentrációs nehézségek
  • Nátha-jellegű tünetek1

A fesztiválbetegség okai

A sziget betegség egy olyan komplex egészségügyi helyzet, amelyben szerepet játszik az egész napos felfokozott állapot utáni fáradtság, a poros és szeles környezet miatt megterhelt légutak és nyálkahártyák, valamint a dehidratáltság és a csökkent higiéniájú életmód miatt meggyengült immunrendszer.

A zenei fesztiválokon az élet sötétedés után kezdődik igazán, így gyakori az alváshiány, illetve az energiaitalok és az alkohol túlfogyasztása. A túlzott alkohol- vagy esetlegesen drogfogyasztás miatti kimerült, zavart és másnaposság-jellegű állapot már a kintlét alatt kialakulhat, de nem ritka, hogy a fájdalmak néhány napig még kísérik a fesztiválozót.

Egyéb gyakori fesztiválbetegségek

A fentiekhez még számoljuk hozzá, hogy a nagy tömeg sokszor igen szoros összezártsága miatt valódi vírus- és baktériumfertőzések is elterjedhetnek. Gyakori eset, hogy egy-egy nagyobb zenei fesztivál során a sátortáborban “körbemennek” a behozott betegségek.

A leggyakoribb betegségek, amelyek ilyen környezetben előfordulhatnak:

Másnaposság

A másnaposság az alkoholfogyasztás utáni tünetegyüttes, amely fejfájást, kimerültséget, hányingert és egyéb kellemetlenségeket okoz. Már kisebb mennyiségben is dehidratálhatja a szervezeted, illetve gyulladást okozhat. Az emésztőrendszerben toxikus vegyületeket bocsát ki magából. Ezek összessége járul hozzá ahhoz, hogy a túlzott alkoholfogyasztást követő néhány órán belül, de legkésőbb a következő napon, ébredéskor másnaposságot érzel.

Sérülések

A fesztiválok területén gyakoriak az olyan balesetek, amelyek fáradtság és a koncentráció hiánya miatt fordulnak elő, vagy éppen a figyelmetlen sportolás következményei. Egy vadabb koncert, egy óvatlan mozdulat falmászás közben vagy egy elnézett sátorkötél is elég ahhoz, hogy sérülés legyen a vége.

Leégés

Miközben a legjobb szabadtéri fesztiválokat nyárra időzítik, valljuk be, kevesebbszer jut eszünkbe, hogy két koncert között fényvédőt használjunk. Egy kellemetlen napégés begyűjtéséhez azonban nem csak Balaton-parti feszteken van esélyed. Ha a meleg és a buli kedvéért lengébben öltözöl, akkor mindenképpen használj naptejet. A megfelelő termék kiválasztásához hoztunk néhány tippet a tengerparti1 nyaralásról szóló cikkünkben.2

Gyomor- és bélrendszeri hurut

A hurut, vagy más néven gasztroenteritisz, az emésztőszervek gyulladásos betegsége, amely hányingerrel, hányással, hasmenéssel, illetve komolyabb esetben hasi fájdalmakkal és lázzal járhat. A fesztiválok környezetében könnyen megfertőződhetsz, hiszen elég hozzá egy rosszul fertőtlenített alma, nem elég tiszta ivóvíz, vagy egy közösen használt fogkefe. A fertőzés hatása egész biztosan rabul ejt néhány napra3,4 – rosszabb esetben akár egész hétre elveheti a bulizás lehetőségét.2

Húgyúti fertőzés

A fesztiválok pörgős hangulatában sokan elfelejtenek kellő mennyiségű folyadékot (nem alkohol formájában) magukhoz venni. A megritkult vizeletürítés miatt baktériumok halmozódhatnak fel a húgyutakban (jellemzően a húgycsőben és a húgyhólyagban). Ezek hatására begyulladhat az érintett terület, amely alhasi panaszokat, fájdalmas vizelést, nyomást vagy égő érzést okozhat.5,6

Torokgyulladás, torokfájás

A nagy szél, a hatalmas porfelhők, és a több napon át tartó próbálkozás, hogy a hangosítást túlénekeld, olyan kellemetlen mellékhatásokkal járhatnak, mint a fájó torok és a gyulladt hangszálak és a beszéd nehézségei. A helyzethez a nagy tömeg miatt könnyebben terjedő fertőzések és a rossz higiéniai körülmények között szaporodó baktériumok is hozzáteszik a magukét – elég, ha nem mosol kezet elégszer pár étkezés között, vagy ha maguk az élelmiszerek vagy tárgyak fertőzöttek.7

Felkészülés a fesztiválra

Ha szeretnéd elkerülni a fesztiválokkal összefüggő megbetegedéseket, már a buli előtt érdemes elkezdened a felkészülést. Ha fitten és megerősített immunrendszerrel gyürkőzöl neki az előtted álló néhány napnak, határozottan kisebb eséllyel kapsz el bármilyen betegséget, és a kimerültséggel is gyorsabban leszámolhatsz. Ez persze nem jelenti azt, hogy néhány immunerősítő tabletta és egy kis citromos víz megvéd majd a féktelen partizástól, de ha tudatosan bulizol, kialakíthatsz egy balanszot a felejthetetlen szórakozás és a fesztivált követő időszak között.1

A legfontosabb, hogy szervezeted általános egészsége rendben legyen! Állapotodról egy általános laborvizsgálattal bármikor meggyőződhetsz. Ehhez kérheted a háziorvosod segítségét vagy elvégeztetheted az ország területén mindenhol megtalálható magánlaborok egyikében.

A laborvizsgálatok során a teljes vérkép, a máj- és vesefunkciók, és az elektrolitok vizsgálata lehetnek első körben a legizgalmasabb értékek. Ha ezek a normális tartományban vannak, abból egy általános egészséges állapotra következtethetsz. Rendkívül fontos azonban, hogy a normál tartományból esetlegesen kilógó értékeket ne egyedül, különböző internetes oldalakat böngészve próbáld értelmezni, hanem kérd hozzá a háziorvos vagy szakorvosok segítségét.

Bár ma a mai rohanó világban jellemzően akkor megyünk orvoshoz, ha fáj, időnként érdemes a háziorvossal konzultálni és egy általános vizsgálatot kérni tőle. Ilyenkor a kórtörténetedet ismerve személyre szabott ellenőrzést tarthat, amely során mindketten meggyőződhettek arról, hogy nincs egészségügyi problémád.

Az immunrendszer és a teljes szervezet felkészítése a fesztiválszezonra

Ahhoz, hogy bírd a tempót, életkortól szinte teljesen függetlenül érdemes felkészíteni a szervezetedet a megszokottól várhatóan sokkal nagyobb igénybevételre. Összegyűjtöttünk néhány1 tippet az immunerősítéshez, és hogy a szervezeted jobban bírja a nyomást2:

Egészséges étrend követése

Ha a mindennapokban nem is sikerül mindig követned egy kiegyensúlyozott étrendet, már májusban érdemes hangolódni a nyári koncertszezonra. Az egészséges táplálkozás alatt változatos zöldségek és gyümölcsök, teljes értékű gabonák, természetes fehérjeforrások, egészséges zsírok, alacsony zsírtartalmú tejtermékek vagy alternatívák, korlátozott cukor és só, valamint megfelelő hidratáció fogyasztását értjük. Már akár az olyan kis lépések is számíthatnak, ha csökkented az édességek és üdítők fogyasztását, rendszeresen étkezel, és nem hagyod ki a reggelit, valamint több gyümölcsöt és zöldséget eszel.5

Pihenés

Ha több heti túlórázás után esel be a fesztiválra, jó eséllyel te fogsz először kidőlni minden este. Amennyiben a munkahelyed vagy az életmódod engedi, mindenképpen próbálj a buli hetet megelőzően a szokásosnál lassabb, visszafogottabb napokat beiktatni.

Hidratáció

Egy felnőtt napi folyadékszükséglete 2-2,5 liter.2 Egyrészről ezt általánosságban is érdemes betartanod, másrészről azzal extra energiát adsz a szervezetednek, ha egy megterhelő időszak előtt (és alatt) megnöveled a vízfelvételed.

Testmozgás

Mozogj rendszeresen, mert a mérsékelt intenzitású testmozgás elősegítheti az immunrendszer megerősítését és a betegségek elleni védelmet. Ha szeretsz ugrálni a koncerteken, akkor egyébként sem rossz, ha biztosra mész és formába hozod magad a fesztivál előtt, csökkentve az esetleges húzódások és sérülések kialakulásának esélyét.

Stresszcsökkentés

Tudjuk, hogy sokszor nem rajtad múlik, mégis érdemes megpróbálnod elkerülni a stresszes szituációkat a bulizás előtt. A túlzott stressz nem csupán a mentális energiádat csökkenti, de negatív hatással lehet az immunrendszeredre is.

Immunizálás

Fogyassz C-vitaminban6 gazdag élelmiszereket, mint például citrusfélék, bogyós gyümölcsök, paprika és brokkoli. A D-vitamin7 fontos a megfelelő immunműködéshez, ezért érdemes biztosítani a megfelelő bevitelt étrend-kiegészítők formájában, vagy – ha teheted – napozás útján.

Mit vigyünk magunkkal?

Íme, egy ellenőrző lista azokról a tárgyakról, amelyek elengedhetetlen ahhoz, hogy igazán jól sikerüljön a fesztivál:


  • Naptej, kalap és napszemüveg a fényvédelem érdekében.
  • Hordozható kézfertőtlenítő és nedves törlőkendő a higiénia fenntartásához.
  • Egy-két nappal az indulás előtt ellenőrizd a várható időjárást és eszerint állítsd össze a ruhatárad. De ne felejtsd el, hogy bármikor 180 fokos fordulatot vehet az idő – mindig legyen nálad fürdőruha, esőkabát és pulóver!1
  • Füldugók vagy zajszűrő fejhallgatók a zaj csökkentéséhez és a hallás védelméhez.
  • Egy zárható, vízhatlan doboz az értéktárgyaid és a gyógyszereid megőrzésére.
  • A rendszeresen szedett gyógyszereid mellett csomagolj el valamilyen multivitamint, szőlőcukrot, és egy doboz olyan láz- és fájdalomcsillapító tablettát - akár Algopyrint -, ami neked már korábban is bevált
Fesztivál higiénia

A hazai és nemzetközi fesztiválok egyaránt rendkívül sokat fejlődtek az elmúlt évtizedben, ám még mindig számtalan higiéniai helyzet jelenthet kockázatot az egészséged szempontjából. A rendszeres és helyes kézmosás, valamint az alkoholos kézfertőtlenítő oldat vagy kendő használata rendkívül sokat segíthet a fertőzések elkerülése érdekében.

Minden étkezés előtt, függetlenül attól, hogy mihez értél hozzá, érdemes alaposan megmosnod a kezeidet.

A fesztivál hevében könnyen elkallódnak a személyes tárgyak, de lehetőség szerint kerüld el a közös pohár, evőeszköz vagy fogkefe használatát. Ezeken a felületeken nagyon könnyen terjednek a fertőzések, amik tönkretehetik a fesztiválozást.1

A COVID-19 járvány óta mindannyian tudatosabbak és figyelmesebbek lettünk, mégis érdemes hangsúlyozni a tüsszentés és köhögés esetén szükséges zsebkendőhasználatot.

Ha poros az idő vagy úgy tapasztalod, hogy egy beteg társaságában vagy, érdemes orvosi maszkot használnod. Mindig legyen nálad tartalék, hogy a veled bulizóknak is fel tudd ajánlani.

Biztonság és egészség megőrzése a fesztiválon

Ha tippjeinket követve kellően felkészültél a megcélzott fesztiválra, akkor vesd bele magad az élet sűrűjébe! Egy kis tudatossággal és odafigyeléssel könnyedén elkerülheted a kellemetlenségeket és csökkentheted a kockázatokat.

Nézzünk néhány tippet, amely segít megőrizni az egészségedet a fesztiválok ideje alatt:

  • Úgy vesd bele magad a bulizásba, hogy a következő napokra szintén maradjon energiád. Ha első nap teljesen kifárasztod magad, akkor sokkal nagyobb valószínűséggel jelentkeznek rajtad a fesztiválbetegség tünetei.
  • Emellett a napközbeni szünetekre szintén figyelj oda! Az alkoholos és energiaitalok azért is veszélyesek, mert elnyomhatják a fáradtságérzetedet, ezért nem fogod tudni, hogy pontosan mikor lenne szüksége a szervezetednek2 - egy néhány perces vagy hosszabb pihenőre. Légy tudatos és iktass be pihenőidőt a partizások közé!
  • Fesztiválokon gyakori jelenség, hogy az élet csak késő délután kezdődik3,4, hiszen a hajnalig tartó bulizás után mindenki megpróbálja lehetőségei szerint kipihenni magát. Ha a programokhoz igazodva felborul a megszokott alvásrended, az önmagában terhet jelent, így mindenképpen javasoljuk, hogy legalább a 7-8 órányi alvásmennyiséget próbáld meg tartani. Ha kell, használj szemtakarót és füldugót.
  • Tarts mértéket az alkoholfogyasztás terén és kerüld a droghasználatot!5
  • Mindig legyen nálad egy kulacs vagy egy üveg víz, hogy folyamatosan hidratálni tudd a szervezetedet!6 Ez a nyári melegben, poros környezetben, vagy ha alkoholt fogyasztasz, különösen fontos.
  • A tikkasztó hőségben a koffeinben gazdag kávék, fekete teák, cukros üdítők vagy energiaitalok nem a legjobb szomjoltók. Ezekhez inkább csak végszükség esetén fordulj. A jellemzően magas cukortartalom lebontásához a testednek még több folyadékot kell felhasználnia, így a végén a mérleg a negatív irányba billen. Emellett a cukros és koffeinben gazdag üdítők ugyan adnak egy gyors energialöketet a szervezetednek, de neked nem pár órás turbózásra van szükséged, hanem hogy napokig helyt tudj állni. Helyette alacsony cukortartalmú és koffeinmentes termékek fogyasztását ajánlunk.
  • Tartsd szem előtt a napozás legfontosabb szabályait függetlenül attól, hogy szeretnél-e barnulni vagy sem. Viselj napszemüveget, használj naptejet, és tűző napon ne tartózkodj fedetlenül, megfelelő védelem nélkül!8 Ha teheted, 11-15 óra között vonulj árnyékos, jól szellőző helyre!8,9
  • A koncerteken próbálj úgy helyezkedni, hogy a hangszórók ne közvetlenül feléd sugározzanak, és lehetőleg tarts tőlük több méteres távolságot. Ha az egy hetes buli turné utolsó koncertjeit is ugyanolyan minőségben szeretnéd élvezni, használj füldugót! Ezzel ugyan “lehalkítod” valamennyire a party zenét, de a füled kevésbé fog elfáradni és károsodni a fesztivál végére.

Fesztivál utáni regenerálódás

Reméljük, sikerült megőrizned az egészséged a fesztivál ideje alatt és a hazatérésedet követően sem jelentkeztek a fesztiválbetegségek tünetei. A következő napokban fokozottan figyelj a pihenésre! Ha pedig előveszed, és ismét betartod a “Felkészülés a fesztiválra” fejezetben leírt tippjeinket, komoly segítséget nyújthatsz a szervezeted számára a regenerálódáshoz.

Az egészséges étrend, a kellő mennyiségű alvás, illetve a vitaminok szedése segítik, hogy a megerőltetés után hamarabb visszarázódhass a hétköznapokba.

Ha mégis észleled magadon vagy társaidon a fesztiválbetegség tüneteit, akkor extra pihenésre és Algopyrinre lesz szükséged. A fesztivált követő néhány napon belül sem múló betegséggel viszont mindenképpen keresd fel háziorvosodat, hogy a megfelelő diagnózist felállítva segíthessen a gyógyulásban.

Vigyázz magadra, ezekre gondolj, mielőtt fesztiválozni indulnál!

Napvédelem

Higiénia

Megfelelő ruházat

Zajvédelem

Esővédelem

Gyógyszerek

Miért az Algopyrin?

Az Algopyrin már generációk óta a láz- és fájdalomcsillapítás bevált eszköze, a magyar házipatikák állandó, megkerülhetetlen része*. Ráadásul most a 30 db-os családi** kiszereléssel akár 30%-ot*** spórolhat

Hol kapható?

Nézze meg, hol tudja beszerezni Magyarország piacvezető, vény nélkül kapható láz- és fájdalomcsillapítóját!*

További tippek a gondtalan nyaraláshoz

Neked mi szokott beválni? Ötletek a gondtalan nyaraláshoz

Referenciák
1https://healthlibrary.askapollo.com/festival-flu-it-exists-and-heres-how-you-can-avoid-it/ (Megtekintve: 2023. 05. 20.)
2https://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/16501/fesztivalok-betegseg-nelkul-mit-tehet (Megtekintve: 2023. 05. 20.)
3http://medicalonline.hu/gyogyitas/cikk/a_leggyakoribb_fesztivalbetegsegek (Megtekintve: 2023. 05. 20.)
4https://semmelweis.hu/egeszsegfejlesztes/elvitelre/taplalkozas/ (Megtekintve: 2023. 05. 20.)
5https://www.hazipatika.com/taplalkozas/egeszseg_es_gasztronomia/cikkek/naponta_ennyi_folyadekot_kell_inni (Megtekintve: 2023. 05. 20.)
6https://www.hazipatika.com/taplalkozas/egeszseg_es_gasztronomia/cikkek/az_immunrendszer_vedoje_a_c-vitamin (Megtekintve: 2023. 05. 20.)
7https://www.hazipatika.com/napi_egeszseg/immunerosites/cikkek/a_tiz_legjobb_immunerosito (Megtekintve: 2023. 05. 20.)
8https://www.hazipatika.com/napi_egeszseg/borgyogyaszat/cikkek/a_napozas_7_aranyszabalya (Megtekintve: 2023. 05. 20.)
**15 éves kortól adható
***Az IQVIA Pharmatrend Sell-out adatok alapján 2022. január-december, és 2023. első és hetedik hete közötti időszakban a 30 darabos vs. 10 darabos kiszerelés a tablettára vetített, IQVIA tranzakciós átlagár vonatkozásában

*IQVIA Pharmatrend Sell-out adatok alapján 2022. január-december időszakban az Algopyrin a legtöbbet eladott fájdalomcsillapító készítmény doboz és értékbeni forgalom alapján (OTC piacon)

OPELLA HEALTHCARE COMMERCIAL KFT.
1138 Budapest, Váci út 133. „E” épület, 3. emelet - Telefon: (+36 1) 505 0050
Gyógyszer- és egyéb termékinformáció: (+36 1) 505 0055 - Web: www.sanofi.hu
MAT-HU-2300850 (2023.07.14.)

Az Algopyrin tabletta és az Algopyrin Neo filmtabletta metamizol-nátrium tartalmú, vény nélkül kapható gyógyszerek.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!