Az Algopyrin profi megoldás fájdalom- és lázcsillapításra
Az Algopyrin 1933 óta az egyik legnépszerűbb fájdalom- és lázcsillapitó Magyarországon.*
1. Tipp: Napvédelem fontossága
Egy igazán élvezetes tengerparti nyaralás fénypontja, amikor lejutsz a vízhez és egyszerre tölt el a sós illatú levegő, a talpad alatt elterülő homok, és a bőrödet mosolygósan sütő nap melegének élménye. Ahhoz, hogy a legjobb egészségben élvezhessük a tengerparti nyaralást , és semmi ne zavarja meg a pihenést, érdemes gondosan felkészülni.
Miközben néhány évtizeddel ezelőtt a leégés csak a legfehérebb bőrűek számára okozott nehézséget, mára a napégés okozta egészségkárosodás kockázata mindannyiunk életének részévé vált. Ahhoz, hogy hatékonyan óvhasd a tested, fontos tudnod, pontosan mivel állsz szemben.
A napsütés kockázatai és mellékhatásai
Szerencsére a nap sugarainak számtalan pozitív hatása van: Segítik a D-vitamin termelést és ezáltal olyan egészségügyi problémák kockázatának csökkentését, mint a szív- és érrendszeri betegségek, a kóros elhízás, javítják a kedélyállapotot és szabályozzák az alvás-ébrenlét fázisait is.1
A minőségi napfényhez jutás tehát rendkívül fontos ahhoz, hogy egészségesen élj, azonban egyáltalán nem mindegy, mikor és milyen mennyiségben napozol. A napsugarak közül az emberi szervezetre a rövid hullámhosszúak gyakorolhatnak negatív hatást. Az úgynevezett UVA és UVB sugarak közül mindkettő behatolhat a bőr sejtjeibe és károsíthatja azokat, ezáltal hozzájárulva annak öregedéséhez, ráncosodásához, és – még rosszabb esetben – akár melanoma, azaz bőrrák kialakulásához.2,3
A leégés szintjei
1. Leégésmentes napozás
A bőrt nem éri sok UVA és UVB napsugár, vagy kellő védelemmel láttad el, így nincs rövidtávú látható jele a napozásnak.4
2. Elsőfokú leégés
A bőr felszínét alkotó sejtek az erős UVB napsugárzás és a nem megfelelő védelem miatt károsodtak. Ilyenkor a sejtek egy része elhal, illetve gyulladás keletkezik, amely bőrpírként, majd a bőr lehámlásaként jelentkezik. Ezt kísérheti a bőr megnövekedett érzékenysége, illetve egy melegség érzés is az érintett területen. Az elsőfokú bőrégés szerencsére2 néhány nap alatt meggyógyul, és nem okoz maradandó károsodást.4
3. Másodfokú leégés
Minél közelebb nyaralsz az Egyenlítőhöz, annál rövidebb idő alatt kialakulhat a leégés akár súlyos formája is, ha nem használsz megfelelő védelmet.3 Ilyen esetben már az UVB mellett az UVA sugarak is negatív hatást gyakorolnak a bőrsejtjeidre. Utóbbiak a bőr mélyebb rétegeibe is behatolnak, és ezáltal a tünetek is komolyabbak lehetnek. Az elsőfokú4 leégéshez képest égő érzést, lokális duzzanatot, és fájdalmat tapasztalhatsz.4
4. Harmadfokú leégés
A legsúlyosabb helyzet, amely mihamarabbi orvosi ellátást igényel. Bőröd ilyen esetben a legmélyebb rétegeiben is károsodhatott, amely kisebesedéssel, nagyfokú hámlással jár, így fertőzés és hegesedés veszélye is fennáll.4
Mi az a napszúrás?
Napszúrást akkor kaphatsz, ha a fejed1 hosszú ideig közvetlenül éri a napfény és az agy annyira túlmelegszik, hogy azt a tested hőszabályzó központja már nem képes tovább kezelni. Tünetei közé tartozik a fejfájás, a szédülés, az erőtlenség, a zavartság, a hányinger és hányás, az izomgörcsök, a megnövekedett szívverés, a bőrpír, a száraz bőr, a hideg verejtékezés hiánya vagy a túlzott izzadás.
Súlyosabb esetekben, amikor a napszúrás átmegy hőgutába, az állapot életveszélyessé válhat.5
A fizikai napvédelem fontossága
Ha biztosra akarsz menni és minimalizálnád a napsugárzás káros hatásait, de közben a társaságoddal nem mondanátok le a tengerparti napozás élményéről sem, akkor délelőtt 11 és délután 16 óra között tartsatok egy napozás-mentes szieszta szünetet. Ha megoldható, használjatok olyan ruházatot, ami jól takarja a testet, vagy tartózkodjatok napernyő alatt.
Ha kiruccannátok a helyi városba, viseljetek kalapot, sapkát, de legalább egy fejkendőt. Ne felejtsetek el UV-fényszűrős napszemüveget sem használni!2
Hogyan válassz naptejet?
A megfelelő naptej vagy napkrém1 beszerzéséről még utazás előtt érdemes gondoskodnod. Nem csak azért, mert hazánkban jellemzően olcsóbban jutsz hozzá ezekhez a termékekhez, mint a népszerű turisztikai célpontoknál, de bizony előfordulhat,2 hogy egy-egy ismeretlen külföldi márka egyáltalán nem tudja3 azt a “teljesítményt” nyújtani, mint amit elvárnál tőle.
A kiválasztás legfontosabb szempontjai:
SPF (Nap Védelmi Faktor)
Az UVB sugarak elleni védelem mértékét jelöli. Minél magasabb ez a szám, annál erősebb a termék hatásfoka. Gyakori tévhit, hogy a magas faktorszámú védelem mellett nem lehet barnulni, azonban ez ma már biztosan nem igaz. Minél fehérebb a bőröd, minél hosszabb ideig tervezed a napozást, illetve minél közelebb vagy az Egyenlítőhöz, annál magasabb SPF-számú terméket válassz!
UVA elleni védelem
Bár ma már valamennyi jó minőségű naptej kiszűri az UVA sugarakat is, azért erről érdemes a csomagolás alapján is megbizonyosodnod.
Vízhatlanság
Tuti tengerparti nyaralás tipp – olyan terméket válassz, amely nem mosódik le az első csobbanáskor teljesen, hiszen a fényvédelemre fürdés közben is szükséged lesz.
Korallvédelem
A legtöbb naptej esetén már feltüntetik, hogy zátony- illetve korallvilágra veszélytelen alapanyagokból készítik. Ha fontos számodra a környezetvédelem, erre is érdemes tüzetesebben felfigyelned a termékek vásárlása során.
Vélemények
A legjobb, ha barátaid és családod ajánlásai mellett az online véleményeket is figyelembe veszed, mielőtt kiválasztod a te bőrödhöz legjobban igazodó megoldást.
2. Tipp: Megfelelő hidratálás és táplálkozás
Bár logikusan gondolhatnánk, hogy a nyaralás a pihenés időszaka a szervezet számára, a remek élmények és a mentális kikapcsolódás ellenére sok esetben extra fizikai megerőltetést jelent. Ehhez még hegyet másznod sem kell – pusztán a meleg, a magas páratartalom, a jelentősen megváltozott időjárás elég ahhoz, hogy nagyobb legyen a terhelés.
Egy ilyen utazáskor kiemelten fontos, hogy odafigyelj a hidratálásra és az egészséges táplálkozásra. Melegben a test több folyadékot veszít, elsősorban az izzadás miatt, ezt a hiányzó vizet pedig pótolnod kell. A napi minimum 2 – 2,5 liter, de nyári melegben 3 – 4 liter lenne az ideális fogyasztás.6 A biztonság kedvéért csomagolj el magadnak egy kulacsot vagy vizespalackot, hogy akármerre mész, mindig tudd pótolni a hiányzó folyadékot.
Természetesen ezt nem csupán vízzel pótolhatod, ám ne feledd, hogy a kávé például vizet von el a szervezettől, amit ezután szintén pótolnod kell. Egy ízletes leves, sok zöldség és gyümölcs viszont komolyan hozzájárulhat a megfelelő hidratációhoz.
Kiegyensúlyozott táplálkozás a nyaralás alatt
Tested fokozott igénybevétele miatt még hangsúlyosabb a kiegyensúlyozott táplálkozás. Az egyensúlyban lévő étrend támogatja a fizikai és mentális vitalitást, segít megelőzni az energiavesztést és elősegíti a jó közérzetet.
Ha már tengerpart, akkor a könnyű halételek, saláták, grillezett ételek – használd ki, hogy frissen elkészített finomságokhoz juthatsz, ráadásul ezek az ennivalók segítenek fenntartani a szervezeted energiaháztartását is!
3. Tipp: Vízbiztonság
Ha először mész ilyen hatalmas víz közelébe vagy új partszakaszt próbálnál ki, fontos, hogy szem előtt tarts néhány vízbiztonsági szabályt. A népes vízpartokon találhatsz táblákat és vízimentő csapatot, de ha egy privát helyszínt keresel fel, ezek valószínűleg hiányozni fognak. Ilyen esetben érdemes az interneten utánanézned a helynek, így nem fog kellemetlen meglepetés érni sem a parton, sem a vízben.
Mire figyelj:
- Úszás előtt tervezd meg, merre mennél – figyelj a bójákra és a kijelölt fürdőzési zóna határaira.
- Ha jó úszó vagy, akkor se menj ki túl messzire a parttól egyedül, hiszen így baj esetén azonnal ott a segítség.
- Ha szükséges, használj úszócipőt, amely megvédi a talpadat a hegyes szikláktól, illetve az esetleges tüskéktől vagy csípésektől.
- Ne fogyassz alkoholt úszás előtt, mert az rossz irányba befolyásolhatja a képességeidet és a reflexeidet. Ha innál egy jót, utána inkább válaszd a napágyat!
4. Tipp: Az elsősegély csomag alapvető tartozékai
Sebtapasz
Hiába vagy körültekintő, balesetek akár borotválkozás közben is történhetnek – ilyenkor pedig jól jön egy sebtapasz.
Fertőtlenítő
Akár alkoholos kendő, akár kézfertőtlenítő oldat formájában érdemes eltenned. Étkezések előtt mindenképpen javasoljuk, különösen akkor, ha egzotikus helyen nyaralsz.
Leégést és csípést enyhítő krémek
Vész esetére jól jöhetnek, hiszen egy viszkető folttal sokkal nehezebb lesz este elaludnod. Kiemelten fontos, ha gyermek is utazik veled!
Fájdalom- és lázcsillapító
Ha nem vagy fejfájós, akkor is érdemes olyan gyógyszereket vinned az utazásra, amik a fájdalmat, illetve betegség esetén a lázat enyhítik. Megfelelő választás lehet erre az Algopyrin.
Hogyan működik az Algopyrin?
Az Algopyrin egy nem szteroid gyulladáscsökkentő szer, amely egyszerre csökkenti a fájdalomérzetet és a lázat, így kiváló útitárs bármilyen nyaraláshoz. Hatóanyaga a metamizol-nátrium, amely gátolja a fájdalomkeltést és az ingerületátvitelt.
Bevétel után 30-60 percen belül már érezheted is a hatását, azaz enyhülni fog a fájdalom, akár napszúrás okozta fejfájásról, akár egy rossz mozdulat okozta ízületi fájdalomról van szó.
Az Algopyrin hatással van a központi idegrendszer testhőszabályzó képességére, és akár 4-6 órán át csökkentheti a lázat. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy sem a fájdalom, sem a láz okát nem szünteti meg, így több napon át tartó láz esetén mindenképp keress fel orvost!
Algopyrin 500 mg tabletta
Az Algopyrin már generációk óta a láz- és fájdalomcsillapítás bevált eszköze, a magyar házipatikák része, széles körben alkalmazható és kedvező mellékhatásprofillal rendelkezik. Recept nélkül kapható, erős fájdalom- és lázcsillapító gyógyszer.
5. Tipp: Fizikai aktivitás és pihenés
Akár a kirándulások és a nagy séták jelentik számodra a teljes kikapcsolódást, akár azt élvezed, ha a tengerparton fekszel és egy koktélt szürcsölgetve merülsz el a csodálatos panorámában, mindegyik nyaralásban van valami közös: kizökkentenek a hétköznapokból.
A megszokott környezet változása és az új fókusz segítenek abban, hogy az otthoni nehézségek és a stressz távolabb kerüljenek tőled. Ez a kizökkenés pedig nagyon pozitív hatással lehet a rövid- és hosszútávú mentális egészségedre.
Hasonlóan jótékony hatással van egészségedre a fizikai aktivitás, így ha ebben leled örömöd, akkor napi úszással, tengerparti sétákkal, vagy akár a szálláshelyed környékén elérhető sportok egyikével űzheted el a stresszt.
Ha már tengerparti nyaralást terveztél, a fürdőzés mellett a búvárkodás, a jetskizés, vagy éppen az ejtőernyős parasailing adhatnak komoly adrenalinlöketet.
6. Tipp: Így kerüld el az asztma és allergia tüneteit
Nyaralás során a betegségen túl több olyan egészségügyi vészhelyzet adódhat, amik túlmutatnak egy szimpla kellemetlenségen.3 Ha allergiás vagy, esetleg asztmával küzdesz, akkor ne csak a szükséges gyógyszerekről gondoskodj, de nézz utána annak is, milyen allergének és potenciális veszélyes anyagok lehetnek a célországban.
Ételek
Szervezeted hozzászokott a hazai ételekhez, azonban nem is kell igazán egzotikus helyre utaznod, hogy merőben eltérő étkezési szokásokkal találkozz. Ha pedig egzotikus országban landolsz, kiemelten nézz utána, hogy várhatóan milyen ételek jönnek majd szembe. Nem kell bonyolult kutatást végezned: szerencsére a YouTube és a TikTok is kínál jobbnál jobb magyarázó videókat, amelyeket utazók vagy helyi idegenvezetők készítettek.
Néhány aranyszabály:
- Ha gluténérzékeny vagy, mindenképpen vásárolj vagy készíts még otthon gluténmentes péksüteményt, mert ez sok országban nehezen beszerezhető.
- Laktózérzékenység esetén talán már könnyebb helyzetben vagy, de azért javasoljuk, hogy ne felejtsd el bepakolni a laktáz tablettádat! Ha ilyet egyébként nem használsz, külföldre akkor is érdemes lehet magaddal vinned.
- Mindig jelezd a szakácsnak vagy a felszolgálónak, hogy milyen allergiád van! Ha nem beszéltek közös nyelvet és kézzel-lábbal sem értenek meg, akkor kérj fotós étlapot, így könnyebben és biztonságosabban választhatsz!
- Utcai árustól csak akkor vásárolj, ha tudod, frissen készült az étel. Ha igazán biztosra akarsz menni, csak olyan ételt fogyassz, amit előtted, frissen készítenek el!
A fizikai napvédelem fontossága
Ha biztosra akarsz menni és minimalizálnád a napsugárzás káros hatásait, de közben a társaságoddal nem mondanátok le a tengerparti napozás élményéről sem, akkor délelőtt 11 és délután 16 óra között tartsatok egy napozás-mentes szieszta szünetet. Ha megoldható, használjatok olyan ruházatot, ami jól takarja a testet,1 vagy tartózkodjatok napernyő alatt.
Ha kiruccannátok a helyi városba, viseljetek kalapot, sapkát, de legalább egy fejkendőt. Ne felejtsetek el UV-fényszűrős napszemüveget sem használni!
Asztmával a tengerparton
Jó hír, hogy a sós tengeri levegő pozitív hatással van az asztmára, ahogyan a környezetváltozás és a pihenés is. Nem véletlen, hogy a sókamra az egyik közkedvelt asztmakezelési módszer Magyarországon.
Ha mégis előjönne a fulladás érzése, akkor semmiképpen ne maradj tovább a vízben és a napon! Vonulj árnyékba és használd az inhalátorodat! Utána pedig pihenj le egy napágyon és csak azután mozogj újra, ha már érzed, hogy hatott a belélegzett gyógyszer!
Mire figyeljetek a nyaralásnál?
Napvédelem
Megfelelő hidratálás és táplálkozás
Vízbiztonság
Elsősegélycsomag
Aktivitás és pihenés
Extra elővigyázatosság
Hol kapható?
Nézze meg, hol tudja beszerezni Magyarország piacvezető, vény nélkül kapható láz- és fájdalomcsillapítóját!*
További tippek a gondtalan nyaraláshoz
Neked mi szokott beválni? Ötletek a gondtalan nyaraláshoz
Referenciák
1https://unipatika.hu/magazin/milyen-hatassal-van-a-feny-az-emberi-szervezetre-patika-magazin (Megtekintve: 2023. 05.19.)
2https://newsinhealth.nih.gov/2014/07/sun-skin (Megtekintve: 2023. 05.19.)
3https://bhc.hu/magunkrol/cikkek/2020/20200805-igy-keruljuk-el-a-leegest (Megtekintve: 2023. 05.19.)
4https://www.egeszsegkalauz.hu/betegsegkereso/tunetek-koros-leletek/napeges-leeges-tunetei-komplikacioi-es-kezelese/9zhpn44 (Megtekintve: 2023. 05.19.)
5https://bhc.hu/betegsegek/napszuras (Megtekintve: 2023. 05.19.)
6https://www.hazipatika.com/taplalkozas/egeszseg_es_gasztronomia/cikkek/naponta_ennyi_folyadekot_kell_inni (Megtekintve: 2023. 05.19.)
7https://www.hazipatika.com/gyogyszerkereso/termek/algopyrin_500_mg_tabletta/11119 (Megtekintve: 2023. 05.19.)
*IQVIA Pharmatrend Sell-out adatok alapján 2022. január-december időszakban az Algopyrin a legtöbbet eladott fájdalomcsillapító készítmény doboz és értékbeni forgalom alapján (OTC piacon)
OPELLA HEALTHCARE COMMERCIAL KFT.
1138 Budapest, Váci út 133. „E” épület, 3. emelet - Telefon: (+36 1) 505 0050
Gyógyszer- és egyéb termékinformáció: (+36 1) 505 0055 - Web: www.sanofi.hu
MAT-HU-2300850 (2023.07.14.)
Az Algopyrin tabletta és az Algopyrin Neo filmtabletta metamizol-nátrium tartalmú, vény nélkül kapható gyógyszerek.
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!